Książki
  • Na czym polega sztuka odmawiania dzieciom?
  • Jakich słów używać, kiedy chcemy czegoś zabronić?
  • Jak radzić sobie z dziecięcą frustracją?
  • Czy rodzicielskie NIE może podlegać negocjacjom?
  • Czy dziecko też ma prawo mówić NIE swoim rodzicom?

 

Dlaczego polecam przeczytanie książki Jespera Juul „NIE z miłości”?

Bo przewrotnie w naszej naturze, mówienie TAK jest potwierdzeniem akceptacji, lubienia i miłości. I dlatego tak bardzo trudno mówić nam swoim najbliższym NIE. Czy pójdziesz ze mną do kina? – to pytanie pojawia się już wśród nastolatków, którzy są na progu pierwszej miłości. Czy mogę zaprosić Cię na kolację? – to już wersja dla dorosłych. Czy będziesz moją żoną? – tutaj słowo TAK pada w 99%. Później, gdy pojawia się dziecko, nie chcemy mu niczego żałować. Często sami rezygnujemy z własnych przyjemności, aby nasze maleństwo miało się jak najlepiej. I to nie tylko w kwestii materialnej, obdarowując go wszelkimi wspaniałymi zabawkami, ale również rezygnując ze swojego wolnego czasu, w trakcie którego lubiliśmy dotychczas czytać, słuchać muzyki, spotykać się ze znajomymi, jeździć na rowerze czy wyjść do kina. O randce ze współmałżonkiem już nie wspomnę.

Jak długo powinien trwać taki stan? Czy proponowane przez autora 18 miesięcy życia dziecka, w trakcie których należy się skoncentrować nad jego potrzebami, a swoje pozostawić na dalszym planie, jest właściwe? Jak powrócić do właściwej równowagi, gdzie potrzeby własne, będą równie istotne jak dziecka? Kiedy to zrobić i w jaki sposób?

 

Juul pisze w książce: „kto neguje własne potrzeby, wkrótce poczuje, że życie go przerasta”.

„Ta książka nie mówi o konieczności stawiania dzieciom granic ani o tym, jak w możliwie krótkim czasie zdobyć nad nimi kontrolę. Mówi o tym, że dla jakości wzajemnych relacji trzeba czasem powiedzieć NIE, żeby sobie samemu powiedzieć TAK”, pisze skandynawski terapeuta. „Tylko wtedy będziemy potrafili szczerze powiedzieć dziecku TAK, spełniając jego prośby i życzenia, kiedy będziemy także w stanie odmówić i powiedzieć NIE”.

Podstawą wychowania według autora, jest szacunek dla wszystkich członków rodziny i ich potrzeb. Zarówno całkowita dominacja potrzeb dorosłych nad życiem dzieci, jak i podporządkowanie życia rodziców rozwojowi dziecka może mieć złe skutki dla całej rodziny.

Zdaniem Jespera Juula, umiejętność odmowy we właściwym momencie i we właściwy sposób to także klucz do odpowiedzialności za swoje życie. Autor nie ma wątpliwości, że rodzic zawsze powinien mówić NIE, kiedy naprawdę odczuwa, że chce to powiedzieć. Nawet kosztem gorszego, chwilowego samopoczucia dziecka. Powinien to mówić tak, aby być przekonywującym, bez wyczuwalnego fałszu, nie używając zdrobnień, a tym bardziej aby pokazać swój autorytet używając argumentów, które budzą lęk: złość, karę czy przymus. Gdy mówimy NIE, to samo musi mówić nasza mimika, gest, ton. Inaczej dziecko wyczuje fałsz i przestanie nas słuchać.

 

Książka ta nie stanowi zbioru rozwiązań i zaleceń, które warto zastosować. Ona skłania do refleksji i przemyśleń.

To nie jest „gruba” książka – ma tylko 97 stron, które można przeczytać w jeden wieczór, pod warunkiem, że będziemy w stanie powiedzieć NIE swoim dzieciom i położyć je spać przed 21szą, aby spokojnie usiąść w fotelu i zanurzyć się w lekturze. Czego Państwu gorąco życzę!

Ewa Dyc, założycielka Pętelek

 

O autorze:

Jesper Juul – duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jednym z najbardziej cenionych poradników wychowawczych na świecie i światowym bestsellerem.
W latach 70. Juul był jednym z założycieli Skandynawskiego Instytutu Kemplera dla pedagogów, którym kierował przez 25 lat. W 2004 zainicjował powstanie sieci poradni wychowawczych Family-Lab International mającej placówki w ponad 15 krajach, m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Chorwacji, krajach skandynawskich i Ameryce Południowej. Prowadzi wykłady, seminaria oraz warsztaty dla rodziców i organizacji publicznych.