Chciałam zaproponować zabawy dla dzieci i rodziców, w które można bawić się w domu, wykorzystując domowe zasoby. Zabawy te wspierają rozwój dziecka, stymulują zmysły wykorzystując elementy integracji sensorycznej i sensoplastyki. Zachęcam do zabawy!

Zabawa z makaronem

To świetna zabawa dla przedszkolaków. Uczy precyzji ruchów, cierpliwości i umiejętności manualnych. W każdej kuchni możemy znaleźć kilka rodzajów makaronów w różnych kształtach i kolorach. Razem z dziećmi możemy przygotować kolorowe farby, którymi pomalujemy makaron w szalone wzory. Starsze dzieci mogą spróbować zrobić makaronowe naszyjniki, nawlekając makaron na cienki sznurek lub mulinę.  Młodsze dzieci mogą bawić się w segregowanie oraz przesypywanie makaronu z różnej wielkości misek lub słoików.

Rysowanie na sypkiej tablicy

Najważniejszym narzędziem w tej zabawie są dziecięce rączki!

Na dużej tacy rozsypujemy trochę kaszy manny, cukru lub mąki. Stworzymy w ten sposób sypką tablicę do rysowania, na której dziecko może dowolnie rysować paluszkami. Najlepiej, aby taca była w ciemniejszym kolorze, dzięki czemu rysowane przez dziecko rysunki będą dla niego bardziej widoczne. Rysowanie na takiej tablicy rozwija kształtuje zmysł dotyku.

Zapachowe woreczki

Do tej zabawy przydadzą się różne przyprawy i produkty spożywcze, które mają charakterystyczny zapach. Świetnie nada się: cynamon, kardamon, anyż gwiazdkowy, kakao, ziarna kawy, liście mięty, skórka pomarańczy i cytryny oraz wanilia. Produkty dobieramy z godnie z atrakcyjnością dla dzieci. Najlepiej urozmaicić zabawę smakowaniem zgadniętego produktu. Do tej zabawy najlepiej przydadzą się przezroczyste woreczki na herbatę, aby dzieci próbowały zgadnąć co w nich jest dzięki zmysłom zapachu. Ta zabawa pozwoli Twojemu dziecku odbierać wszelkie bodźce płynące z zewnątrz, przetwarzać je i analizować.

Zabawy z masą solną

Do przygotowania masy solnej będziemy potrzebowała 2 szklanki mąki, 2 szklanki soli oraz wodę. Mąkę i wodę wsypujemy do miski, dokładnie mieszamy i dodajemy powoli wodę, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Całość ugniatamy, aż wszystko dobrze się połączy.

Z tak przygotowanej masy dzieci mogą dowolnie lepić różne figury. Po wyschnięciu, dzieci mogą pomalować swoje prace. To świetna zabawa, która dodatkowo wspomaga rozwój dziecka. Przyczynia się do rozwoju twórczego myślenia i wyobraźni oraz rozwijania wrażliwości zmysłowej.

Zabawy z klamerkami

Ta zabawa na pewno zachwyci dzieci swoją prostotą. Do środka miski/talerza wrzucamy garść spinaczy i pokazujemy dziecku, że można je przypinać w różne miejsca jak i same do siebie. Dziecko jednocześnie ćwiczy siłę mięśni nadgarstka, chwyt pęsetkowy, rotację dłoni i koordynację wzrokowo-ruchową.