Wprowadzenie
Prawidłowa praca kończyn górnych odgrywa ważną rolę w życiu dorastających dzieci. Pozwala na samodzielność w zakresie wykonywania codziennych czynności, wspiera rozwój umiejętności szkolnych i daje szansę na realizację różnorodnych pasji artystycznych. W dzisiejszym artykule skupimy się zatem na terapii ręki. Jest to istotny element wsparcia, który ma szansę znacząco poprawić jakość życia dzieci.
Czym jest terapia ręki?
Terapia ręki to forma rehabilitacji, która koncentruje się na pracy kończyny górnej, czyli na tzw. „motoryce małej„. Terapeuta dobiera ćwiczenia, które wspomagają jej prawidłowe funkcjonowanie. Usprawnieniu ulega wówczas nie tylko dłoń, na której zazwyczaj skupiona jest rehabilitacja, ale także ramię czy bark.
Jej głównym celem jest poprawa funkcji manualnych, w tym koordynacji ruchowej i precyzji gestów. Różnorodność stosowanych metod pozwala na dostosowanie charakteru spotkań do potrzeb i postępów pacjenta.
Komu może pomóc ten rodzaj terapii?
Terapia ręki to skuteczna forma wsparcia osób z różnymi problemami. Mogą korzystać z niej dzieci, u których zauważalne są problemy z koordynacją ruchów dłoni i wykonywaniem precyzyjnych gestów palcami – skutkuje to u nich na przykład niedbałym pismem. Dzieci kwalifikujące się na ten rodzaj rehabilitacji mogą odczuwać też niechęć do aktywności manualnych takich jak malowanie, kolorowanie czy lepienie z plasteliny. Nie lubią również poznawania nowych faktur.
Istnieje więcej powodów, dla których warto rozważyć wizytę u specjalisty. Pomyśl o niej, jeśli zauważasz u Twojej pociechy obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyny górnej. Być może widzisz też, że dziecko ma problem z dopasowaniem tempa ruchu i w związku z tym wykonuje poszczególne zadania zbyt wolno lub zbyt szybko? Przesłanką do konsultacji są także trudności w zakresie realizacji codziennych czynności takich jak wiązanie sznurówek, utrzymywanie przedmiotów w ręce czy zapinanie guzików.
W jakim wieku powinno być dziecko chcące z niej skorzystać?
Terapia ręki jest odpowiednia dla dzieci od 2. roku życia. Maluchom proponuje się szereg prostych ćwiczeń manualnych przyjmujących formę zabawy z wykorzystaniem klocków, grzechotek czy przedmiotów o ciekawych fakturach. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym terapia ręki przyjmuje formę wsparcia w zakresie codziennych czynności związanych z ubieraniem, pisaniem czy rysowaniem.
Warto pojawić się na konsultacji po zauważeniu pierwszych niepokojących przesłanek. Zdolności manualne są ważnym elementem kształtującym poczucie niezależności u dorastających dzieci.
Jak wygląda przebieg terapii?
Proces terapii ręki rozpoczyna się od zbadania i oceny stanu manualnego dziecka. Kolejny etap to przygotowanie planu terapeutycznego dostosowanego do możliwości i potrzeb pacjenta. Specjalista może zlecić różną częstotliwość i czas trwania zajęć w zależności od stanu zdrowia Twojej pociechy.
Sama terapia obejmuje różnorodne ćwiczenia i zabawy manualne z wykorzystaniem zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i specjalistycznego sprzętu. Spotkania powinny być dla dzieci atrakcyjne i angażujące, aby czuły się zmotywowane do pracy.
Do osiągnięcia pożądanych efektów konieczna jest regularna obecność na konsultacjach i znajdywanie czasu na skrupulatne wykonywanie ćwiczeń w domu (pod czujnym okiem rodzica lub opiekuna). Terapeuta wnikliwie nadzoruje przebieg całego procesu leczenia i monitoruje postępy w rozwoju manualnym pacjenta.
Podsumowanie
Terapia ręki jest skuteczną metodą rehabilitacji, która może znacząco poprawić jakość życia dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju. Poprzez pracę nad koordynacją ruchowo-wzrokową i umiejętnościami manualnymi młodzi pacjenci mają szansę osiągnąć większą niezależność, co skutkuje również wzrostem pewności siebie. Współpraca z terapeutą ręki może być też kluczowa w polepszeniu ich codziennego funkcjonowania.
Jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w rozwoju manualnym, zapraszamy do naszego gabinetu. Zachęcamy do skorzystania z konsultacji z terapeutkami ręki: Magdaleną Sambor i Oliwią Hanc. Nasze specjalistki są gotowe do pomocy!
Źródła naukowe:
- Bishop, M. D., Torres-Cueco, R., Gay, C. W., Lluch-Girbés, E., Beneciuk, J. M., Bialosky, J. E. (2015). What effect can manual therapy have on a patient’s pain experience? Pain Management.
- Hidalgo, B., Hall, T., Bossert, J., Dugeny, A., Cagnie, B., & Pitance, L. (2017). The efficacy of manual therapy and exercise for treating non-specific neck pain: A systematic review. Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation.
- Smith, A. R. Jr. (2007). Manual therapy: the historical, current, and future role in the treatment of pain. The Scientific World Journal.