Niemowlęta i dzieci do 3 lat – NDT Bobath

W naszym gabinecie rehabilitujemy dzieci już od pierwszych dni życia. Metodą, która jest stosowana to NDT Bobath. Terapia NDT Bobath jest metodą stymulującą rozwój poznawczy i ruchowy dziecka. Charakteryzuje się kompleksowym podejściem obejmującym wiedzę z zakresu fizjoterapii, terapii zajęciowej, integracji sensorycznej czy logopedii. Obejmuje również dostosowanie środowiska i sprzętu do potrzeb naszych podopiecznych.

 

Pierwsze spotkanie to konsultacja, podczas której terapeuta przeprowadza wywiad z rodzicami, wnikliwie obserwuje i bada dziecko oraz wspólnie z rodzicami określa plan działania.

Konsultacja trwa do 60min. Koszt wizyty: Cennik

W zajęciach terapeutycznych dzieci istotną rolę pełnią rodzice i opiekunowie dziecka. Ćwiczenia metodą NDT-Bobath odbywają się w obecności rodziców. Dzięki obecności rodziców w czasie terapii dziecka, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa i miłości. Ćwiczenia mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka i kształtowanie prawidłowych wzorców. Są one jednak ograniczone w czasie, co nie daje pełnej możliwości utrwalenia efektów w trakcie terapii. Do tego potrzebne jest wielokrotne powtarzanie wspomagań w trakcie codziennych czynności takich jak opieka, pielęgnacja i zabawa z dzieckiem. Na tym właśnie polega rola rodziców. Każda czynność wykonywana z udziałem dziecka może działać terapeutycznie, jeśli jest wykonywana prawidłowo.

Dużą uwagę w metodzie NDT-Bobath przywiązuje się, obok ćwiczeń, do prawidłowego karmienia, ubierania, rozbierania, podnoszenia, noszenia i zabawy. Podczas tych czynności dziecko uczy się, doświadcza, reaguje i integruje zmysły.

Warto skorzystać z konsultacji, gdy:

 • Do 3 miesiąca życia dziecko odgina główkę i ciało w literkę C, układa główkę zdecydowanie częściej w jedną stronę, ma spłaszczoną lub asymetryczną czaszkę, ma często zaciśnięte piąstki, nie lubi leżeć na brzuszku,
 • Po 3 miesiącach życia dziecko ma trudność w utrzymaniu głowy przy noszeniu na rękach, leżąc na plecach nie unosi nóg do góry, leżąc na brzuchu nie unosi głowy, „przelewa się” przez nasze ręce, nie łapie kontaktu wzrokowego,
 • Po 6 miesiącu życia położone na brzuchu nie podpiera się na rękach, leżąc na plecach nie bawi się stopami, nie obraca się na boki, preferuje bawić się jedną ręką,
 • Po 10 miesiącu życia nie pełza, nie czworakuje, jest mało ruchliwe, nie bawi się zabawkami leżąc na bokach,
 • Po 12 miesiącu życia nie stanie przy meblach, nie usiądzie samodzielnie,
 • Po 16 miesiącu życia nie chodzi samodzielnie

 

W zakładce Nasz zespół można poznać naszych fizjoterapeutów.

Dzieci powyżej 3 lat – gimnastyka korekcyjna i fizjoterapia

Gimnastyka korekcyjna – wskazania

Wskazaniem do zapisania się na gimnastykę korekcyjną są wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. W przypadku dzieci i młodzieży wykonywanie ćwiczeń w ramach gimnastyki korekcyjnej może w znacznym stopniu skorygować wadę postawy i sprawić, że skrzywienie kręgosłupa zmniejszy się. Gimnastyka korekcyjna wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa we właściwym położeniu oraz za utrzymanie właściwej postawy, dlatego ważne jest, żeby regularnie wykonywać zalecone ćwiczenia.

Jak przebiega badanie wad postawy u dziecka?

Główną metodą badania wad postawy jest ocena wzrokowa sylwetki dziecka przez fizjoterapeutę. Terapeuta ocenia ustawienie poszczególnych części ciała względem siebie w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej. Zwraca uwagę na wszelkie asymetrie w obrębie ciała dziecka i ocenia określone punkty kostne. Ocenie poddane zostają ustawienie głowy dziecka, barki, łopatki, trójkąty taliowe, miednica, stawy kolanowe oraz stawy skokowe. Poddane sprawdzeniu zostają również długości kończyn dolnych dziecka oraz zakresy ruchu w poszczególnych stawach.  W sytuacji dużych odchyleń od normy w sylwetce dziecka, fizjoterapeuta może zdecydować się na skierowanie na dodatkowe badania obrazowe, by wykluczyć schorzenia układu kostnego.

Jak leczymy?

W sytuacji, gdy fizjoterapeuta uzna, iż dana wada postawy występuje u dziecka należy rozpocząć odpowiednią terapię. Przy leczeniu wad postawy wdrażane są ćwiczenia korekcyjne indywidualnie dobrane pod danego pacjenta. Dodatkowo rozpoczynana jest praca manualna z ciałem, by uwolnić ograniczenia mięśniowo-powięziowe, uniemożliwiające czynną korekcję. Jednoczesne wykonywanie przez dziecko ćwiczeń korekcyjnych oraz manualna praca fizjoterapeuty dają najszybsze efekty w leczeniu wad postawy.

 

Pierwsze spotkanie to konsultacja, podczas której terapeuta przeprowadza wywiad z rodzicami, wnikliwie obserwuje i bada dziecko oraz wspólnie z rodzicami określa plan działania.

Konsultacja trwa do 60min. Koszt wizyty: Cennik

W zakładce Nasz zespół można poznać naszych fizjoterapeutów.

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest pracą na rytmie płynu, który z samej góry – z systemu opony twardej – transportowany jest do wszystkich komórek naszego ciała.

Drugim ważnym składnikiem terapii, oprócz pracy na płynie, jest praca na kościach czaszki, zarówno na części twarzowej, jak i częściach potylicznych, będących jej podstawą.

Dotyk, o którym mówimy, jest minimalny – przyjmuje się, że powinien on być około 5-gramowy. To siła nacisku podobna do siły, której potrzebujemy do udźwignięcia złotówki. I choć wydawać by się mogło, że tak delikatny kontakt ma znikome działanie, jest zupełnie odwrotnie. Powięź i układ nerwowy bardzo dobrze i skutecznie na niego reagują.

Wskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej

Terapia czaszkowo-krzyżowa polecana jest przy:

 • bólach głowy i nawracających migrenach,
 • bólach kręgosłupa,
 • bólach niewiadomego pochodzenia,
 • zaburzeniach menstruacji i bólach piersi przed menstruacją,
 • skoliozach i wadach postawy,
 • nadpobudliwości u dzieci,
 • nocnym moczeniu u dzieci,
 • zaburzeniach koncentracji u dzieci i dorosłych,
 • zaburzeniach snu,
 • zaburzeniach takich jak: dysleksje, tiki, jąkanie się,
 • nerwicy,
 • depresji,
 • traumach związanych z trudnym porodem, wadach okołoporodowych i rozwojowych dzieci (wzmożone, obniżone napięcie mięśniowe, kręcz szyi, syndrom KISS),
 • autyzmie,
 • trudnościach dzieci w uczeniu się i z cechami upośledzenia umysłowego,
 • alergiach,
 • nietolerancjach pokarmowych.

Rezultaty są widoczne już po pierwszej sesji, jednak największą skuteczność przynosi cykl od 3 do 10 zabiegów. Najlepiej wykonywać je co 3-5 dni aż do momentu całkowitego rozluźnienia powięzi i uregulowania rytmu cranio-sacralnego.

Terapię zaczynamy od konsultacji z terapeutą, a następnie wykonywane są regularne sesje.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat tej terapii – Czym jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

W zakładce Nasz zespół można poznać naszych fizjoterapeutów.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE