terapia czaszkowo-krzyżowa warszawa

Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa, zwana inaczej cranio-sacralną, to nieinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia z zakresu osteopatii. Opiera się ona na subtelnych ruchach rąk terapeuty. Działania te mają na celu przywrócenie równowagi w układzie nerwowym poprzez stymulację kręgosłupa oraz kości czaszki pacjenta (również w obrębie twarzy).

 

Stosowane techniki terapeutyczne są dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem wieku oraz stanu zdrowia osoby rehabilitowanej.

 

Czy z takiej terapii mogą korzystać dzieci?

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa sprawdzi się u osób z różnymi dolegliwościami. Należy się nią zainteresować, jeśli Twoje dziecko skarży się na częste bóle głowy lub kręgosłupa, ma problemy ze snem, nauką i koncentracją. Na konsultację warto przyprowadzić też pociechę z wadami postawy lub zgryzu. Ta forma leczenia może sprawdzić się również w przypadku występowania zaburzeń ze spectrum autyzmu, problemów z układem pokarmowym, urazów okołoporodowych, nerwicy, przebytych traum czy opóźnionego rozwoju.

 

Należy podkreślić, że terapia czaszkowo-krzyżowa może być wprowadzana nawet u noworodków! Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na możliwe przeciwskazania takie jak chociażby zapalenie opon mózgowych, występowanie tętniaków, krwotoków czy ostrych stanów zapalnych.

 

Jak przebiega terapia?

 

Proces terapeutyczny zaczyna się od skrupulatnego wywiadu i badania klinicznego. W ramach diagnozy specjalista dotyka wybranych obszarów na ciele pacjenta w celu znalezienia zakłóceń rytmu czaszkowo-krzyżowego.

 

Delikatne uciskanie odpowiednich miejsc pozwala na przywrócenie prawidłowego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Terapeuta przywraca mobilność w obrębie struktur czaszki i wyzwala napięcie z poszczególnych tkanek. Działając na układ powięzi, dąży do osiągnięcia równowagi w pracy całego organizmu. W efekcie pacjenci w trakcie i po zabiegu często czują rozluźnienie, choć mogą pojawić się też objawy takie jak mrowienie, drętwienie, odczuwanie ciepła lub zimna czy pojawienie się silnych emocji.

 

Poprawa powinna być zauważalna już po pierwszej sesji terapeutycznej, ale dla wzmocnienia jej efektów ważna jest regularność wizyt. Terapeuta określi zalecaną częstotliwość i długość spotkań. W przypadku dzieci są one nieco krótsze niż u dorosłych.

 

Podsumowanie

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa stanowi ważne wsparcie dla dzieci z różnymi trudnościami. Subtelne gesty terapeuty w bezbolesny sposób poprawiają pracę układu nerwowego. To z kolei przekłada się na polepszenie codziennego funkcjonowania malucha i jego rozwój.

 

Zapraszamy do konsultacji, jeśli uważasz, że terapia czaszkowo-krzyżowa mogłaby sprawdzić się u Twojej pociechy. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie z terapeutką Magdaleną Dąbkowską. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – Cennik

 

Podjęcie leczenia to krok w stronę lepszej przyszłości.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE