Wprowadzenie
Infekcje kataralne są często występującym zjawiskiem, szczególnie u dzieci. Jednak niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że te pozornie niegroźne stany mogą prowadzić nawet do czasowego niedosłuchu. W tym artykule przyjrzymy się między innymi temu, w jaki sposób te infekcje wpływają na zdolność do odbierania dźwięków i dlaczego warto zwrócić uwagę na badania słuchu u najmłodszych pacjentów?
Do czego mogą prowadzić infekcje kataralne?
Infekcje kataralne to powszechnie występujące dolegliwości, które mogą obniżać zdolność słuchową. Towarzyszy im obrzęk błony śluzowej nosa i gardła. Przyjrzyjmy się bliżej jego konsekwencjom.
Prowadzi on do częściowego zablokowania dróg oddechowych i utrudnia przepływ powietrza przez nos, zmuszając osobę do oddychania głównie przez usta. To z kolei wpływa na zaburzenie równowagi ciśnienia w uchu zewnętrznym i środkowym.
Dolegliwość ta ma również znaczenie dla możliwości odbierania dźwięków. W normalnychwarunkach bodziec dociera do ucha zewnętrznego i jest przewodzony przez błonę bębenkową do ucha środkowego. Obrzęk w okolicach nosa i gardła może zakłócić ten proces, zmniejszając częściowo przewodnictwo dźwięku.
Zjawiska te mogą prowadzić do czasowego niedosłuchu. Szczególnie narażone są na niego dzieci ze względu na ich węższe drogi oddechowe i większą podatność na infekcje. Choć utrata słuchu wynikająca z tego typu z infekcji jest zazwyczaj tymczasowa, może stanowić poważny problem. Jej konsekwencje odczuwają zwłaszcza dzieci, które dopiero uczą się mowy i rozwijają zdolności komunikacyjne.
Czy oddychanie przez usta wpływa na słuch?
Pozornie niegroźne oddychanie przez usta może wywoływać szereg skomplikowanych problemów zdrowotnych. Taki nawyk prowadzi do mniejszego przepływu powietrza przez nos, który jest naturalnym filtrem i nawilżaczem. W związku z tym powietrze docierające do gardła jest chłodne i suche, co może skutkować przewlekłym niedotlenieniem tkanek gardła.
Jedną z jego konsekwencji jest przerost migdałków podniebiennych. Stanowią one część układu limfatycznego, który jest zaangażowany w obronę organizmu przed infekcjami. W odpowiedzi na przewlekłe niedotlenienie migdałki powiększają się, próbując wzmocnić swoją rolę ochronną. Warto zaznaczyć, że migdałki podniebienne znajdują się blisko ucha środkowego. Ich przerost może zaburzać ciśnienie w uchu zewnętrznym i środkowym. To z kolei wpływa na przewodzenie dźwięków, prowadzi do trudności w ich odbieraniu i czasowej utraty słuchu.
W związku z tym należy sprawdzać, czy dziecko ma wykształcony nawyk oddychania przez nos. W razie wątpliwości lub dostrzeżonych nieprawidłowości koniecznie skonsultuj się ze specjalistą! Więcej na temat prawidłowego oddechu przeczytasz w naszym artykule -> link do artykułu na stronie
Kilka słów o badaniach przesiewowych słuchu
Czy wiesz, że przesiewowe badania słuchu są nieinwazyjne i bezbolesne?
Wprowadzenie ich na oddziałach noworodkowych stanowiło znaczący krok w diagnozowaniu wrodzonych wad słuchu u niemowląt w Polsce. Liczba wykrytych nieprawidłowości znacząco wzrosła, co pozwoliło na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia dzieci z niedosłuchem. Badania te pomogły zmniejszyć liczbę maluchów, które do tej pory nie były zdiagnozowane i nie miały możliwości otrzymania odpowiedniego wsparcia.
Niestety w późniejszych latach wiele dzieci nie jest poddawanych regularnym kontrolom słuchu. Brak systematycznych badań w okresie przedszkolnym i szkolnym może wpływać na opóźnienie diagnozy i pogarszać jakość życia dziecka.
O czym trzeba pamiętać przy zapaleniu ucha środkowego?
Zapalenie ucha środkowego jest popularnym problemem zdrowotnym u dzieci. Podczas niego dochodzi do gromadzenia się płynu w jamie ucha środkowego. Substancja ta zakłóca przewodzenie dźwięku do ucha wewnętrznego, co prowadzi z kolei do czasowej utraty słuchu. Jak wspomniano wcześniej, ta przypadłość może także negatywnie wpłynąć na rozwój językowy maluchów i doprowadzić do problemów edukacyjnych u starszych dzieci.
Nawracające infekcje ucha środkowego mogą wiązać się z szeregiem poważnych konsekwencji dla aparatu słuchowego. Z tego powodu po każdym zapaleniu tego rodzaju rodzice powinni domagać się dodatkowych badań, które wykryją ewentualne nieprawidłowości.
Jakie ćwiczenia mają pozytywny wpływ na rozwój mowy?
Czy wiesz, co odgrywa kluczową rolę w rozwoju mowy u dzieci? Pierwszym z takich czynników jest stymulacja słuchowa. Dzieci uczą się mowy poprzez nasłuchiwanie i próby prawidłowego odszyfrowania dźwięków. Wystawienie maluchów na działanie różnorodnych bodźców słuchowych pomaga im w budowaniu słownictwa i rozumieniu języka.
Ważną rolę pełni też rytmika. Równowaga i rytm są istotne dla poprawnego wydawania dźwięków i kształtowania płynności wypowiedzi. Pomocne mogą okazać się w tym przypadku na przykład ćwiczenia zawierające klaskanie, taniec czy grę na instrumentach.
Dobrym sposobem na rozwijanie zdolności muzycznych i językowych u dzieci jest też śpiewanie piosenek. Melodia i rymy przyciągają uwagę najmłodszych, uczą je nowych słów i nieznanych struktur językowych. Pomagają także w zapamiętywaniu informacji. Grupowe śpiewanie wzmacnia ponadto interakcje społeczne i sprzyja budowaniu więzi.
Jak widać, warto stworzyć otoczenie, które będzie sprzyjać eksploracji dźwięków, rytmów i melodii, a przy okazji wesprze zdrowy rozwój językowy dzieci.
Podsumowanie
Właściwa opieka nad najmłodszymi ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Właśnie dlatego podsumujemy najważniejsze kwestie, które zostały poruszone w tym artykule. O czym musisz pamiętać?
Przede wszystkim nie bagatelizuj infekcji kataralnych. Obserwuj sposób oddychania swojego dziecka. Nie omijaj systematycznych wizyt kontrolnych. Domagaj się przeprowadzenia badań po każdorazowym wystąpieniu zapalenia ucha środkowego. Zapewnij maluchowi przestrzeń do kreatywnego eksplorowania dźwięków. Rozwijaj jego zdolności poprzez różnorodne ćwiczenia.
Jeśli czujesz potrzebę konsultacji, pamiętaj, że logopedzi z naszego gabinetu są gotowi pomóc. Zwróć się do Anny Gruzy, Oliwii Hanc, Hanny Melnarowicz, Olgi Stawskiej, Magdaleny Sambor lub Julii Zych. Rozmowy ze specjalistami stanowią ważny krok na drodze do zapewnienia dziecku kompleksowej opieki nad jego słuchem i rozwojem mowy!